Carcasa monobloc. Un argument solid.
Iti prezentam iPhone 17 Pro si iPhone 17 Pro Max, concepute sa fie cele mai puternice modele iPhone create vreodata, atat in interior, cat si la exterior. Noul design se bazeaza pe o carcasa monobloc din aluminiu forjat la cald ce maximizeaza performanta, capacitatea bateriei si durabilitatea.
Zoom-ul a ajuns foarte departe
In sistemul de camere al modelului iPhone 17 Pro vei descoperi elemente de inovatie care fac o mare diferenta. Teleobiectivul dispune de noua generatie de design cu tetraprisma si un senzor cu 56% mai mare. Cu o distanta focala echivalenta cu 200 mm, zoom-ul 8x de calitate optica reprezinta cel mai lung teleobiectiv al unui iPhone de pana acum — oferind un interval total de zoom optic de 16x. Pentru ca tu sa poti explora o gama si mai variata de optiuni creative si sa conferi mai multa profunzime compozitiilor tale.
Ca si cand ai avea 8 obiective profesionale in buzunar.
Poze de rezolutie super mare, de 24 MP implicit.
Camera principala Fusion de 48 MP
Distanta focala de 24/48 mm (1x/2x)
Diafragma ƒ/1,78
Pixel quad de 2,44 μm (1,22 μm individual)
Camera Fusion de 48 MP cu unghi ultra larg
Distanta focala de 13 mm (0,5x/macro)
Diafragma ƒ/2,2
Pixel quad de 1,4 μm (0,7 μm individual)
Camera Fusion de 48 MP cu teleobiectiv
Distanta focala de 100/200 mm (4x/8x)
Diafragma ƒ/2,8
Pixel quad de 1,4 μm (0,7 μm individual)
Rezultatele pro se vad pana la cel mai mic pixel
Camera frontala Center Stage de 18 MP. O schimbare totala de perspectiva.
Noua camera frontala iti ofera modalitati flexibile de a incadra pozele si videoclipurile. Plus multe altele. Atinge pentru a extinde campul vizual si a roti din portret in peisaj fara sa misti iPhone-ul. Iar cand ti se alaturi si prietenii in cadru, campul vizual se extinde astfel incat sa ai selfie-uri de gasca.
Ai un studio pro la degetul mic.
De la filmulete de familie la productii demne de Hollywood, iPhone 17 Pro face fata cu brio oricarei provocari. Oferind mai multe functii video profesionale ca oricand – precum stabilizare video imbunatatita, specificatii de nivel cinematografic si compatibilitate cu fluxuri de lucru standard specifice industriei – iPhone 17 Pro iti pune la dispozitie instrumente de filmare puternice, oriunde ai avea nevoie de ele.
Puterea a atins noi dimensiuni
Indiferent daca lucrezi cu fisiere solicitante grafic sau fisiere media voluminoase, iPhone 17 Pro ofera performanta extrem de rapida, datorita unei tehnologii avansate de racire. O camera cu vapori sudata cu laser, proiectata de Apple, actioneaza impreuna cu structura monobloc din aluminiu pentru a indeparta eficient caldura de la cipul A19 Pro, permitand o performanta sustinuta chiar mai ridicata. Aceasta inovatie in domeniul managementului termic este esentiala pentru cel mai puternic iPhone creat vreodata.
Cip A19 Pro
Cipul Apple care ofera puterea necesara modelului iPhone 17 Pro asigura si cea mai inalta performanta a unui iPhone de pana acum, ideala pentru jocuri complexe si cele mai solicitante sarcini.
Grafica si viteza
In combinatie cu un design termic inovator, GPU si CPU ofera o performanta sustinuta cu pana la 40% mai buna.
Acceleratoare Neurale
Cu Acceleratoare neurale integrate in fiecare nucleu GPU, iPhone 17 Pro devine mai puternic ca oricand atunci cand lucreaza cu modele AI locale.
Autonomia bateriei isi bate recordurile.
Noul design intern creeaza spatiu suplimentar considerabil pentru capacitatea bateriei, oferind modelului iPhone 17 Pro Max cea mai mare autonomie a bateriei intalnita vreodata la un iPhone, si pana la 3 ore in plus la incarcarea completa comparativ cu iPhone 15 Pro Max. Fie ca e vorba de vizionare prelungita de filme sau de lucru peste program, este intotdeauna pregatit si pentru ore suplimentare.
Tot ce ai nevoie. Totul pe iPhone.
Cele mai recente modele iPhone sunt echipate cu functii inovatoare. Apple Intelligence functia de inteligenta personala care te ajuta sa scrii, sa te exprimi si sa rezolvi tot ce ai de facut, fara efort. Conexiuni rapide si sigure cu Wi‑Fi 7 Bluetooth 6, conectivitate 5G si eSIM.
iOS 26. Un nou design. Si chiar mai multa magie
Apple Intelligence. Mai mult ajutor, mult mai usor.
Functii utile. Pentru orice eventualitate.
Caracteristici generale
| Tip telefon | Smartphone |
| Sloturi SIM | Dual SIM |
| Tip SIM | eSIM |
| Sistem de operare | iOS |
| Conectivitate | Bluetooth Wi-Fi GPS NFC Incarcare wireless |
| Versiune Bluetooth | 6.0 |
| Versiune sistem operare | iOS 26 |
| Model procesor | Apple A19 Pro |
| Numar nuclee | 16 |
| Senzori | Accelerometru Barometru Giroscop Busola Recunoastere faciala Senzor de proximitate Senzor de lumina |
| Continut pachet | Telefon Cablu de date |
| Culoare | Albastru inchis |
| Clasa eficienta energetica | Clasa A |
| Dimensiuni | 78 x 8.75 x 163.4 mm |
| Greutate | 233 g |
| SAR (W/kg) |
|
| An aparitie | 2025 |
| Altele | Glonass GPS Galileo Beidou QZSS NavIC |
| Tehnologie | 5G |
| Protectie | Dustproof Water-Resistant |
| RO-ALERT | Da |
Afisare
| Dimensiune ecran | 6.9 inch |
| Tip display | OLED |
| Rezolutie (pixeli) | 2868 x 1320 |
| Functii display | Always-on display True tone Haptic touch 2,000,000:1 contrast ratio HDR display Wide color (P3) Dynamic Island 1000 nit luminozitate maxima (tipic); 1600 nit luminozitate maxima (HDR); 3000 nit luminozitate maxima (in aer liber) Tehnologie ProMotion – rata de refresh adaptiva pana la 120Hz |
Memorie
| Memorie interna | 256 GB |
| Memorie RAM | 12 GB |
Conectivitate
Foto video
| Numar camere | 3 |
| Rezolutie camera principala | 48 MP Wide 48 MP Telephoto 48 MP Ultrawide |
| Rezolutie camera frontala | 18 Mpx |
| Rezolutie video | Full HD 4K |
| Caracteristici foto/video | Panorama HDR Slow motion Time-lapse Mod portret Fotografie live Temporizator Night mode Burst shot |
| Blit | Da |
Alimentare
| Incarcator inclus | Nu |
| Tip baterie | Li-Ion |